Cafe Brahe Skanssi

Cafe Brahe Skanssi

Cafe Brahe Skanssi

Cafe Brahe Skanssi

Cafe Brahe Skanssi

Kaikki tuotteemme ovat kuuluja tuoreudestaan ja reilusta koostaan

This menu is in Finnish. Would you like to view a machine translation in another language?

Salaatit

Raikkaat salaatit lounaaksi!
Fresh salads for lunch!

Kana-avokadosalaatti

Grillattua kanaa, avokadoa ja aurinkokuivattua tomaattia, parmesanjuustoa ja salaattipedillä kurkun ja tomaatin kera. LAKTOOSITON, GLUTEENITON, SAATTAA SISÄLTÄÄ PÄHKINÄÄ Grilled chicken with avocado, sun-dried tomato and Parmesan cheese, served on a bed of lettuce with cucumber and tomato. Lactose-free, gluten-free. May contain nuts.

€13.90

Lohi-fetasalaatti

Savustettua lohta, fetaa, keitettyä kananmunaa, parmesanjuustoa ja salaattipedillä kurkun ja tomaatin kera. LAKTOOSITON, GLUTEENITON PASTÖROITU, SAATTAA SISÄLTÄÄ PÄHKINÄÄ Smoked salmon with feta, hard-boiled egg and Parmesan cheese, lettuce, cucumber and tomato. Lactose-free, gluten-free, pasteurized. May contain nuts.

€13.90

Chilikana-kasvismixsalaatti

Makeaa grillattua chilikanaa, fetajuustoa, antipasto kasvismix, parmesanjuustoa ja salaattipedillä kurkun ja tomaatin kera. LAKTOOSITON, PASTÖROITU Sweet chili grilled chicken with feta cheese, antipasto vegetable mix and Parmesan cheese, served on a bed of lettuce with cucumber and tomato. Lactose-free, pasteurized.

€13.90

Katkarapu-kananmunasalaatti

Katkarapuja, avokadoa, keitettyä kananmunaa, parmesanjuustoa ja salaattipedillä kurkun ja tomaatin kera.. LAKTOOSITON, GLUTEENITON, PASTÖROITU, SAATTAA SISÄLTÄÄ PÄHKINÄÄ Shrimp with avocado, hard-boiled egg and Parmesan cheese, lettuce, cucumber and tomato. Lactose-free, gluten-free, pasteurized. May contain nuts.

€13.90

Antipasto kasvismix ja avokadosalaatti

Antipasto kasvismix, avokadoa, aurinkokuivattua tomaattia salaattipedillä kurkun ja tomaatin kera. LAKTOOSITON, GLUTEENITON Antipasto vegetable mix, avocado and sun-dried tomato, lettuce, cucumber and tomato. Lactose-free, gluten-free.

€13.90

Täytetyt leivät

Rustico - Currykana

Kana, currymajoneesi, yrttijuustolevite, salaatinlehti & aurinkokuivattu minitomaatti. Chicken, curry mayonnaise, herb cream cheese spread, lettuce & sun-dried mini tomato.

€7.90(200 g, €39.50/kg)

Rustico - Kinkku & Juusto

Palvikinkku, Port Salut-kermajuusto, tomaatti, yrttituorejuustolevite & salaatinlehti. Smoked ham, Port Salut cream cheese, tomato, herb cream cheese spread and lettuce.

€7.90(200 g, €39.50/kg)

Croissant Naturel

Laktoositon, ei lisättyä pähkinää, pastöroitu, ei liivatetta.

€4.90(80 g, €61.25/kg)

Croissant Rapu Caesar

€7.90(170 g, €46.47/kg)

Croissant - Brie & Salami

€7.90(130 g, €60.77/kg)

Croissant - Tomaatti & Mozzarella

€7.90(140 g, €56.43/kg)

Makeat leivonnaiset & kakkupalat

Korvapuusti

ALL TIME FAVORITE! Juuri sellainen reilun kokoinen kuin sen kuuluukin olla.

€4.90(160 g, €30.63/kg)

Tiramisukakku

€6.90(113 g, €61.06/kg)

Biscoff-kakku

€6.90

Black Forest suklaakakku

Black Forest chocolate cake

€6.90

Pistaasikakku

Pistachio Cake

€6.90

Torta dela Nonna-kakku

Murotaikinakakku, joka on täytetty vaniljakastikkeella, päällä mantelilastuja ja tomusokeria. A shortcrust pastry cake filled with smooth vanilla custard and topped with almond flakes and powdered sugar.

€6.90

Mustikkamuffinsi

Blueberry Muffin

€4.90

Suklaamuffinsi

Chocolate Muffin

€4.90

Berliininmunkki

Piispamunkki vai Berliininmunkki? Rakkaalla lapsella on monta nimeä!

€4.70(100 g, €47.00/kg)

Suklaa & Merisuolakeksi

Chocolate & Sea Salt Cookie

€3.90(85 g, €45.88/kg)

Pistaasi Cookie

Pistachio Cookie

€3.90(95 g, €41.05/kg)

Jäätelöt

Turkulaiset Sweet Santa jäätelöt!

Sweet Santa Suolainen kinuskijäätelö

Aito Turkulainen jäätelö. Laktoositon Lactose Free

€3.90(120 ml, €32.50/l)

Sweet Santa Mansikka-Vanilja jäätelö

Aito Turkulainen jäätelö! Vuoden jäätelö 2025 3. Sija. Makumatka lapsuuteen. Tämä herkku on kuin mummolan vaniljajäätelö tuoreilla mansikoilla. Laktoositon | Lactose Free

€3.90(120 ml, €32.50/l)

Sweet Santa Minttusuklaa jäätelö

Aito Turkulainen jäätelö! Raikkaan mintun ja täyteläisen suklaan täydellinen liitto! Laktoositon | Lactose Free

€3.90(120 ml, €32.50/l)

Sweet Santa Suklaa-Appelsiini jäätelö

Aito Turkulainen jäätelö! Jouluisen suklaan ja kesäisen appelsiinin täydellisen maukas yhdistelmä. Pakastealtaan odottamaton suosikki. Laktoositon | Lactose Free

€3.90(120 ml, €32.50/l)

Sweet Santa Lakritsi-Sitruuna jäätelö

Aito Turkulainen jäätelö! Kirpeähkö sitruuna taittaa suolaisen lakritsin maun upeasti. Rohkean herkuttelijan takuuvalinta Laktoositon | Lactose Free

€3.90(120 ml, €32.50/l)

Takeaway-boxit

Kakut 2 kpl

€12.40

Kakut 4 kpl

€23.80

Kakut 6 kpl

€35.20

Korvapuustit 2 kpl

Laktoositon, ei lisättyä pähkinää, pastöroitu, ei liivatetta.

€8.40

Korvapuustit 4 kpl

Laktoositon, ei lisättyä pähkinää, pastöroitu, ei liivatetta.

€15.80

Korvapuustit 6 kpl

Laktoositon, ei lisättyä pähkinää, pastöroitu, ei liivatetta.

€23.20

Muffinssit 2 kpl

€9.10

Muffinssit 4 kpl

€17.20

Muffinssit 6 kpl

€24.80

Cookie 2 kpl

€7.50

Cookie 4 kpl

€14.00

Cookie 6 kpl

€22.00

Kuumat kahvit, teet ja kaakaot

Suodatinkahvi

Meidän oma keskipaahtoinen Brahen Sekoitus tuo yhteen Kenian pirteän marjaisuuden, Kolumbian raikkauden sekä Brasilian ja Guatemalan lempeän suklaisuuden. Lopputuloksena syntyy aromikas ja tasapainoinen suodatinkahvi, jonka paahtoaste on täydellisesti kohdallaan. Best in Town since 2006. Filter coffee Our own medium roast Brahe Blend brings together the vibrant berry notes of Kenya, the freshness of Colombia and the gentle chocolatey tones of Brazil and Guatemala. The result is an aromic and well-balanced filter coffee with perfectly tuned roast level. Best in Town since 2006.

€3.90

Premium Tee

6 eri teevaihtoehtoa! Premium Tea 6 different tea options!

€3.90

Cappuccino

€4.90

Caffe Latte

€5.10

White Chocolate Mocha

Täyteläinen espresso, pehmeä valkosuklaa ja päällä kermavaahtoa.🤍☕🍫

€6.50

Kaakao kermavaahdolla ja suklaakastikkeella

Hot chocolate with whipped cream and chocolate sauce

€4.90

Chai Latte

Lämmin ja pehmeän mausteinen chai-juoma vaahdotetulla maidolla. A warm and gently spiced chai drink with steamed milk. A perfect alternative to coffee.

€4.80

Kylmät kahvit ja teet

Laaja valikoima makusiirappeja – jopa 15 eri makua!

Wide selection of flavour syrups – up to 15 different flavours!

Jäälatte

Iced Latte

€5.40

Frappé

Valitse oma suosikkisi 16 eri makuvaihtoehdosta! Choose your favourite from 16 different flavour options!

€5.90

Cold Brew Original kahvi

€4.90

Jäätee

Iced Tea

€5.20

Jäätee Latte

Iced Tea Latte

€5.20

Smoothie

Strawberry Split

Mansikka & banaani Strawberry & banana

€6.90(400 ml, €17.25/l)

Grape Escape

Mansikka, mustikka, ananas & viinirypäle. Strawberry, blueberry, pineapple & grape.

€6.90(400 ml, €17.25/l)

Big 5

Ananas, avokado, mango, viinirypäle, inkivääri & minttu. Pineapple, avokado, mango, grape, ginger & mint.

€6.90(400 ml, €17.25/l)

Berry Go Round

Mansikka, mustikka & banaani. Strawberry, blueberry & banana.

€6.90(400 ml, €17.25/l)

Greenie

Terveys pommi! Mango, kurkku, salaatti, inkivääri & minttu. Health boost smoothie! Mango, cucumber, salad, ginger & mint

€6.90(400 ml, €17.25/l)

Lemonade

Raikkaat Lemonadet!

Lemonade

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Lemonade - Mansikka

Strawberry Lemonade

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Lemonade - Vadelma

Rasberry Lemonade

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Lemonade - Mango & Passion

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Lemonade - Mustikka

Blueberry Lemonade

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Lemonade - Raparperi

Rhubarb Lemonade

€6.50(400 ml, €16.25/l)

Vedet & virvoitusjuomat

Pepsi 0,5 l

€4.90(500 ml, €9.40/l)

Incl. €0.20 deposit

Pepsi Max 0,5 l

€4.90(500 ml, €9.40/l)

Incl. €0.20 deposit

Jaffa Sokeriton 0,5 l

€4.90(500 ml, €9.40/l)

Incl. €0.20 deposit

7up Free 0,5 l

€4.90(500 ml, €9.40/l)

Incl. €0.20 deposit

Lähdevesi 0,5 l

Polar Spring still lähdevesi 0,5L

€5.10(500 ml, €9.80/l)

Incl. €0.20 deposit

Hiilihapotettu lähdevesi 0,5 l

Polar Spring 0,5l Lähdevesi kevyesti hiilihapotettu

€5.10(500 ml, €9.80/l)

Incl. €0.20 deposit

Novelle Mango-guava 0,5 l

Hartwall Novelle Plus MultiB+C Mango & Guava

€5.40(500 ml, €10.40/l)

Incl. €0.20 deposit

Novelle Sinkki 0,5 l

Hartwall Novelle Plus Sinkki + E

€5.40(500 ml, €10.40/l)

Incl. €0.20 deposit

Mehukatti Luomu Mansikka-Omenamehu 2dl

Ei lisäaineita, ei lisättyä sokeria, ei makeutusaineita, säilöntäaineeton.

€2.90(200 ml, €14.50/l)

Mehukatti Luomu Appelsiini-mandariini-omenamehu 2 dl

Ei lisäaineita, ei lisättyä sokeria, ei makeutusaineita, säilöntäaineeton.

€2.90(200 ml, €14.50/l)

Rauch Appelsiinimehu

100% Appelsiinitäysmehu hedelmälihalla, 200ml

€5.40Incl. €0.20 deposit

Kaikki tuotteemme ovat kuuluja tuoreudestaan ja reilusta koostaan

Address

Skanssinkatu 10

20730 Turku

See map

Delivery times

Monday09:30–19:30
Tuesday09:30–19:30
Wednesday09:30–19:30
Thursday09:30–19:30
Friday09:30–19:30
Saturday09:30–18:30
Sunday10:30–18:30