Krung Thep Thai Bistro

Krung Thep Thai Bistro

Krung Thep Thai Bistro

Krung Thep Thai Bistro

Krung Thep Thai Bistro Kalasatama

Steamy and delicious thai food

This menu is in Finnish. Would you like to view a machine translation in another language?

Most ordered

Pad Thai (ผัดไทย)

Pad Thai on perinteinen nuudeliruoka. Siinä on wokissa paistettuja riisinuudeleita, munaa, ituja, ruohosipulia ja Pad Thai -kastiketta, tarjoillaan murskattujen maapähkinöiden ja limelohkon kanssa. V, G, M / Sisältää pähkinää

€17.00

Kaeng Paneng (แกงพะแนง)🌶️

Panang curry kookosmaidolla, vihannespapu, vihreät pavut, kauden vihannekset, kaffir-limenlehdet ja "Horapa" thai-basilika. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G

€17.90

Pad Kaprao & Khai Dao (ผัดกะเพรา&ไข่ดาว)

Eräs suosittu thaimaalainen katuruokalaji, jossa on paistettua chiliä, valkosipulia, sipulia, pitkiä papuja, kalakastiketta ja osterikastiketta, tarjoillaan paistetun kananmunan kanssa jasmiiniriisin päällä. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M / Sisältää soija-, osteri- ja kalakastiketta

€16.90

Pad Kee Mao (ผัดขี้เมา)

Paistettuja mausteisia nuudeleita kananmunan, chilin, sipulia, vihreän pippurin, pak choi -kaalin, paprikan ja "kra pao" -basilikan kanssa. V, M /Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€17.00

Kor Moo Yang (คอหมูย่าง)🌶️🌶️

Grillattua possun kaulaa tarjoillaan majoneesi-chili- ja Jim Jaew -kastikkeen kera. Sisältää soijaa, vehnää, kalaa ja osterikastiketta. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. M /Sisältää soijaa, vehnää, kalaa ja osterikastiketta.

€8.90

Por Pia Taohuu Jay (ปอเปี๊ยะทอด)

Kasvis- ja tofukevätkääryleitä ja makeaa chilikastiketta. (V, M, sis. soijaa ja vehnää)

€8.90(2 pcs, €4.45/pc)

Moo Krob Prik Gleuua (หมูกรอบพริกเกลือ)🌶️

Rapeaksi paistettua possunvatsaa maustettuna suolalla, valkosipulilla ja pippurilla

€8.90

Khao Pad (ข้าวผัด)

Thaimaalainen klassikko - paistettua riisiä kananmunan, soijakastikkeen, valkopippurin, sipulin, valkosipulin, parsakaalin, tomaatin, korianterin ja limelohkon kanssa. V, M / Sisältää soijaa ja kananmunaa

€16.90

Gai Satay (ไก่สะเต๊ะ)🌶️

Thai-satay sitruunaruohokanaa, joka tarjoillaan maustetun maapähkinäkastikkeen ja "Ar Jad" kurkku-chili-virkisteen kera. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. M / Sisältää soijaa, vehnää ja pähkinää.

€8.90

Krung Thep Vegan🔥

* Porpia Taohuu Jey (ปอเปี๊ยะทอด) - Kasvis- ja tofukevätkääryleitä ja makeaa chilikastiketta. (V, M, sis. soijaa ja vehnää) * Tom Kha Taohuu (ต้มข่าเต้าหู้) - Tofu kookosmaitokeitto, sitruunaruohoa, galangalia, kaffirlimettiä, sieniä ja korianteria. (V, M, G,) * Pad Thai Taohuu (ผัดไทยเต้าหู้) - Pad thai tofu on perinteinen thaimaalainen ruokalaji. Se on mieto wokki, joka koostuu paistetuista riisinuudeleista, iduista, tofusta, ruohosipulista, kirpeästä kastikkeesta ja maapähkinöistä. (M, sis. pähkinää) * Kaeng Deng Taohuu (แกงแดงเต้าหู้)🌶️🌶️ - Punainen curry Tofu, kookosmaitoa, munakoisoa, kaffirlimetin lehtiä ja "Horapa"-thaibasilikaa (M, G). * Juomat - Ateriana (sis 2kpl) *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa.

€49.00€59.80(5 pcs, €9.80/pc)

Pad Khing (ผัดขิง)🌶️

Wok fried ginger with vegetables, mushrooms, onion, garlic, spring onion, soy sauce and oyster sauce. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€16.90

Tom Yum (ต้มยำ)

Mausteinen ja hapokas Tom Yam -yrttiliemi katkarapuöljyllä, sipulilla, sitruunaruoholla, galangalla, kaffir-limenlehdillä, sienillä ja korianterilla. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. V, M, G / Sisältää kalaa ja äyriäisiä

€9.90

Päivän lounastarjoukset / อาหารกลางวัน

Tuotteita saatavilla rajoitetusti
ma - pe klo 11.00-14.30

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

*Ilmoitathan mahdollisista ruoka-aineallergioista ja
ruokavaliorajoituksista.

*Kaikki ateriat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen jasmiiniriisin kera, lukuun ottamatta nuudeliannoksia.
__________________________________________________

A : KUA TEW NAM SAI

Thaimaalainen kirkas nuudelikeitto lihapullilla, iduilla, korianterilla ja rapeaksi paistetulla valkosipulilla. V, M, G

€14.00

Not available

B : PAD MED MAMUANG HIMMAPHAN🌶️

Wokissa paistettua rapeaa kanaa tai tofu cashewpähkinöillä porkkanan, paprikan, sipulin, "Nam Prik Pao" -chilikastikkeen ja rapean valkosipulin kera. V, M /SIS. PÄHKINÄÄ, SOIJA JA OSTERIKASTIKETTA

€13.90

Not available

C : MOO YANG BAI CHA PLOO🌶️🌶️

Villipippurinlehdillä marinoituja grillattuja porsaanlihavartaita, tarjoillaan talon tulisen thaimaalaisen dippikastikkeen kanssa. M / SIS. SOIJAA & OSTERIKASTIKETTA

€14.10

Not available

D : KAENG CHU CHI PED🌶️🌶️

Talon oma Chu Chi -curry rapean ankan, kookosmaidon, grillatun parsan, thaibasilikan, parsakaalin, babymaissin, kaffirlimetin lehtien ja hernekoison kanssa. M, G

€16.90

Not available

A : KAENG LUENG🌶️

Keltainen curry kookosmaidolla, sitruunaruoholla, bataatilla, litsillä, sipulilla, tomaateilla, kaffirlimen lehdillä, punaisella chilillä ja kurkumalla, tarjoiltuna 'Ar Jad' -kurkku- ja chili raikastus kastikkeen kera. V, M, G

€13.90

Not available

B : PAD KEE MAO🌶️🌶️

Paistettuja mausteisia riisinuudeleita kananmunan, chilin, pippurin, paksoin, paprikan ja 'kra pao' -basilikan kanssa. V, M / SIS. SOIJAA & OSTERIKASTIKETTA

€14.00

Not available

C : GAI SATAY🌶️

Grillattua satay-kanaa tarjoillaan maustetun maapähkinäkastikkeen ja "Ar Jad" -kurkku-chiliraikastimen. kera. M, G, SIS. PÄHKINÄÄ

€13.90

Not available

D : PAD KA PRAO MOO KROB🌶️🌶️🌶️

Suosittu thaimaalainen katuruoka-annos, jossa on wokissa paistettua rapeaa porsaankylkeä, chiliä, valkosipulia, sipulia, pitkiä papuja, kalakastiketta ja osterikastiketta. Tarjoillaan jasmiiniriisin japaistetun kananmunan kanssa. M / SIS. SOIJAA , OSTERIKASTIKETTA & KALAKASTIKE

€14.90

Not available

Combo-Set (tarjoukset)

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Krung Thep Testing 🔥

* Kor Moo Yang (คอหมูย่าง) - grillattua porsaanniska ja kuivattua Manyo Chili Jim Jaewta. sis. Soija, vehnää, kalaa ja äyriäisiä. M * Tom Yum Goong (ต้มยำกุ้ง)🌶️ - Mausteista ja hapanta tom Yam-yrttilientä, katkarapuöljyä, salottisipulia, sitruunaruohoa galangalia , kafferilimettä, sieniä ja korianteria. sis. Kalakastike & Äyriäinen. M/G * Kai Pad Med Mamuanghimmaphan (ไก่ผัดเม็ด)🌶️ - Paistettu kanaa cashewpähkinöitä, porkkanaa, punaista ja vihreää paprikaa, sipulilla, Nam prik Pao-chilikastikettua ja soijakastiketta. sis. soijaa, osterikastiketta ja pähkinää. M * Kaeng Kiew Wan Gai (แกงเขียวหวานไก่)🌶️ - Tulinen vihreä curry, kookosmaitoa. munakoisoa, kafferilimetin lehtiä, '' Horapa'' thai-basilikaa. M/G * Juomat (เครื่องดื่มกรุงเทพ) - Ateriana (sis 2kpl) *Tarjoillaan kahden annoksen höyrytetyn riisin kanssa.

€52.00€62.80(5 pcs, €10.40/pc)

Krung Thep Vegan🔥

* Porpia Taohuu Jey (ปอเปี๊ยะทอด) - Kasvis- ja tofukevätkääryleitä ja makeaa chilikastiketta. (V, M, sis. soijaa ja vehnää) * Tom Kha Taohuu (ต้มข่าเต้าหู้) - Tofu kookosmaitokeitto, sitruunaruohoa, galangalia, kaffirlimettiä, sieniä ja korianteria. (V, M, G,) * Pad Thai Taohuu (ผัดไทยเต้าหู้) - Pad thai tofu on perinteinen thaimaalainen ruokalaji. Se on mieto wokki, joka koostuu paistetuista riisinuudeleista, iduista, tofusta, ruohosipulista, kirpeästä kastikkeesta ja maapähkinöistä. (M, sis. pähkinää) * Kaeng Deng Taohuu (แกงแดงเต้าหู้)🌶️🌶️ - Punainen curry Tofu, kookosmaitoa, munakoisoa, kaffirlimetin lehtiä ja "Horapa"-thaibasilikaa (M, G). * Juomat - Ateriana (sis 2kpl) *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa.

€49.00€59.80(5 pcs, €9.80/pc)

Tasty Tilapia / เมนูพิเศษปลาทับทิมทอด

M = Maidoton G = Gluteeniton
_________________________________________________

Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
_________________________________________________

Nauti rapean kultaisesta tilapiasta (keskimääräinen paino 700-900 g), joka on täydellisesti yhdistetty valitsemaasi herkulliseen lisukkeeseen.

*Tähän annokseen kuuluu 350 g keitettyä riisiä.
*Huomioithan, että jos tilataan erikseen tai muiden ruokien kanssa, valmistusaika voi olla 35-45 minuuttia.
_________________________________________________

Pla Tod Yum Ma Muang (ปลาทับทิมทอดยำมะม่วง)

Uppopaistettu tilapia tarjoillaan mangosalaatin, tuoreen korianterin, cashew-pähkinöiden ja aidon thaimaalaisen chilikastikkeen kanssa. M, G / Sisältää pähkinöitä ja kalakastiketta. * Tähän annokseen kuuluu 350 g keitettyä riisiä.

€29.50

Not available

Pla Sam Rod (ปลาทับทิมทอดสามรส)

Uppopaistettu tilapia tarjoillaan tulisen chilin ja aromaattisen thaimaalaisen yrttikastikkeen kanssa. M / Sisältää kalakastiketta, soijakastiketta ja äyriäisiä. * Tähän annokseen kuuluu 350 g keitettyä riisiä.

€29.50

Not available

Pla Pad Cha (ปลาทับทิมทอดผัดฉ่า)

Uppopaistettu tilapia tarjoillaan tulisen chilin ja aromaattisen thaimaalaisen yrttikastikkeen kanssa. M, G / Sisältää kalakastiketta ja äyriäisiä. * Tähän annokseen kuuluu 350 g keitettyä riisiä.

€29.50

Not available

Alkupalat / อาหารว่างกรุงเทพ

Por Pia Taohuu Jay (ปอเปี๊ยะทอด)

Kasvis- ja tofukevätkääryleitä ja makeaa chilikastiketta. (V, M, sis. soijaa ja vehnää)

€8.90(2 pcs, €4.45/pc)

Taco Krop Hed Sod Tom Yum (ทาโก้กรอบเห็ดซอสต้มยำ)🌶️

Maissitacoja ja sieni-tom yum -salsaa, sitruunaruohoa, korianteria, sipulia ja kaffir-limenlehtiä. V, M, G / Sisältää pähkinää

€8.90(2 pcs, €4.45/pc)

Gua Bao (กัวเปา)🌶️

Höyrytetty Bao Bao -sämpylä valinnaisena täytteenä tofua, kanaa tai Rapea porsaankylki täytettynä kurkulla, porkkanalla, murskatuilla maapähkinöillä, paahdetulla punasipulilla, hoisin-kastikkeella ja seesaminsiemenillä. (V, M, sis. soijaa, vehnää ja pähkinää)

€8.90(1 pc, €8.90/pc)

Gai Satay (ไก่สะเต๊ะ)🌶️

Thai-satay sitruunaruohokanaa, joka tarjoillaan maustetun maapähkinäkastikkeen ja "Ar Jad" kurkku-chili-virkisteen kera. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. M / Sisältää soijaa, vehnää ja pähkinää.

€8.90

Kor Moo Yang (คอหมูย่าง)🌶️🌶️

Grillattua possun kaulaa tarjoillaan majoneesi-chili- ja Jim Jaew -kastikkeen kera. Sisältää soijaa, vehnää, kalaa ja osterikastiketta. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. M /Sisältää soijaa, vehnää, kalaa ja osterikastiketta.

€8.90

Popular

Tod Mun Goong (ทอดมันกุ้ง)

Syväpaistettua katkarapukakkua, joka on maustettu korianterin juurella, valkosipulilla, soijakastikkeella, suolalla, pippurilla, vehnäjauhoilla ja kananmunalla. Tarjoillaan talon makean luumukastikkeen kanssa. M / Sisältää soijaa, vehnää, kalaa ja osterikastiketta

€11.90(3 pcs, €3.97/pc)

Som Tam Thai Taale Yang (ส้มตำไทยทะเล)

Thaimaalainen vihreä papaijasalaatti, punainen chili, tomaatti, pitkäpapu, porkkana, lime, maapähkinä, tamarindi ja kalakastike. Tarjoillaan grillatun merenelävien kanssa. Vegaanivaihtoehtoja on myös saatavilla. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. V, M, G / Sisältää kalaa ja äyriäisiä

€12.90

Keitot / ซุปกรุงเทพ

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Pääruoat tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kanssa.
__________________________________________________

Tom Yum (ต้มยำ)

Mausteinen ja hapokas Tom Yam -yrttiliemi katkarapuöljyllä, sipulilla, sitruunaruoholla, galangalla, kaffir-limenlehdillä, sienillä ja korianterilla. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. V, M, G / Sisältää kalaa ja äyriäisiä

€9.90

Tom Kha (ต้มข่า)

Tom Kha -kookosmaitokeitto, sitruunaruoho, galangajuuri, kaffir-limenlehdet, sienet ja korianteri. *Pääruoat tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera. V, M, G / Sisältää kalaa ja äyriäisiä

€9.90

Salaatit / สลัดกรุงเทพ

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Kaikki nämä salaattiannokset tarjoillaan ystävällisesti yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kera.

Larb (ลาบ)

Mausteinen thaimaalainen lihasalaatti, joka sisältää mintunlehtiä, korianteria, sitruunaruohoa, kaffir-limenlehtiä, pitkäpapuja, punasipulia, kalakastiketta, jauhettua kuivattua chiliä ja paahdettua riisiä. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G / Sisältää kalaa ja äyriäisiä

€16.90

Nam Tok (น้ำตก)

Thaimaalainen pihvi-salaatti, jossa on mintunlehtiä, korianteria, sitruunaruohoa, kaffir-limenlehtiä, pitkäpapuja, punasipulia, kalakastiketta, jauhettua kuivattua chiliä ja paahdettua riisiä. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M, G / Sisältää pähkinää, kalaa ja äyriäisiä

€16.90

Yum Mamuang (ยำมะม่วง)

Vihreä mangosalaatti, jossa sitruunaruohoa, Thai basilikaa, korianteria, minttua, punasipulia, cashewpähkinää, punaista chiliä, kalakastiketta ja Nahm Yum -kastiketta. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G / Sisältää pähkinää, kalaa ja äyriäisiä

€16.90

Yum Ta-Krai (ยำตะไคร้)

Mausteinen sitruunaruohosalaatti chilipastalla, kookosmaidolla, maapähkinällä, pitkäpavulla, tuoreilla ja rapeilla sipuleilla sekä thaimaalaisilla yrteillä. V, M, G / Sisältää pähkinää, kalaa ja äyriäisiä

€16.90

Thaimaalainen katuruoka / สตรีทฟู้ดจานเดียวกรุงเทพ

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Pad Kaprao & Khai Dao (ผัดกะเพรา&ไข่ดาว)

Eräs suosittu thaimaalainen katuruokalaji, jossa on paistettua chiliä, valkosipulia, sipulia, pitkiä papuja, kalakastiketta ja osterikastiketta, tarjoillaan paistetun kananmunan kanssa jasmiiniriisin päällä. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M / Sisältää soija-, osteri- ja kalakastiketta

€16.90

Popular

Pad Thai (ผัดไทย)

Pad Thai on perinteinen nuudeliruoka. Siinä on wokissa paistettuja riisinuudeleita, munaa, ituja, ruohosipulia ja Pad Thai -kastiketta, tarjoillaan murskattujen maapähkinöiden ja limelohkon kanssa. V, G, M / Sisältää pähkinää

€17.00

Popular

Pad Kee Mao (ผัดขี้เมา)

Paistettuja mausteisia nuudeleita kananmunan, chilin, sipulia, vihreän pippurin, pak choi -kaalin, paprikan ja "kra pao" -basilikan kanssa. V, M /Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€17.00

Popular

Khao Pad (ข้าวผัด)

Thaimaalainen klassikko - paistettua riisiä kananmunan, soijakastikkeen, valkopippurin, sipulin, valkosipulin, parsakaalin, tomaatin, korianterin ja limelohkon kanssa. V, M / Sisältää soijaa ja kananmunaa

€16.90

Khao Pad Tom Yum (ข้าวผัดต้มยำ)

Herkullinen yhdistelmä mausteisia ja hapokkaita makuja paistetussa riisissä, kananmunassa ja Tom Yum -yrttien kanssa. V, M / Sisältää kalakastiketta ja kananmunaa

€16.90

Pääruoat / อาหารจานหลักกรุงเทพ

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen

__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Pääruoat tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kanssa.
__________________________________________________

Ma-Kheua Pad Ka-Ti Taojio(มะเขือม่วงผัดเต้าเจี้ยว)

Hitaasti paistettua violettiä munakoisoa soijapaputahnalla, sipulilla, korianterilla, kookosmaidolla ja punaisella currykastikkeella. V, M / Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€16.90

Pad Med Ma-Muang Himmaphan (ผัดเม็ดมะม่วงหิมพานต์)

Paistetut cashewpähkinät porkkanoilla, paprikoilla, sipulilla, Nam Prik Pao -chilikastikkeella, soijakastikkeella ja osterikastikkeella. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M / Sisältää soijaa, osterikastiketta ja pähkinää

€16.90

Pad Khing (ผัดขิง)🌶️

Wok fried ginger with vegetables, mushrooms, onion, garlic, spring onion, soy sauce and oyster sauce. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€16.90

Pad Pak Ruam Moo Krob (ผัดผักรวมหมูกรอบ)

Wokissa paistettuja kauden vihanneksia rapea porsaankylki, osterikastikkeen, valkosipulin ja chilin kanssa. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€19.90

Pla Kuha Pad Ma-Kheua (ปลากุฮะทอดกรอบผัดมะเขือยาว)

Paistettua rapeaa kuhafileetä wokissa munakoison, tuoksuvan kalakastikkeen, chilin, korianterin, valkosipulin, tuoreiden ja rapeiden sipulien kanssa. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää kalaa

€22.90

Teriyaki Pak Choi Hed Hom (เทอริยากิบ็อกโชยและเห็ดหอม)

Paistettu tuoreen inkiväärin, pak choi -kaalin, shiitake-sienten, teriyaki-kastikkeen, limelohkon ja paahdettujen seesaminsiementen kanssa. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M / Sisältää seesaminsiemeniä ja soijakastiketta

€16.90

Chu Chi (แกงฉู่ฉี่)

Valintasi täytteenä tulisessa Chu-Chi -curry-kookosmaidossa grillattujen parsakaalien, thai-basilikan, parsakaalin, vauvakukkakaalin, kaffir-limenlehtien ja vihannespapujen kanssa. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M, G

€21.90

Pad Chaa Talee (ผัดฉ่าทะเล)

Wokissa paistettua äyriäistä punaisella currykastikkeella, kookosmaidolla, kauden vihanneksilla, thai-basilikalla ja "Krachai" -sormijuurella. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää soijaa, kalakastiketta ja äyriäisiä

€22.90

Nua Yang Prik Thai Dum (เนื้อพริกไทยดำ)🌶️

Grillattua suomalaista naudan picanhaa valkosipuli- ja mustapippurikastikkeella sekä pippurikruunulla. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. M / Sisältää soijaa ja osterikastiketta

€22.90

Curryt / แกงกรุงเทพ

V = Annoksen saa tilattua vegaanisena M = Maidoton
G = Gluteeniton
__________________________________________________
🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen
__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

* Huomaathan, että useimmat currytahnat sisältävät punasipulia, chiliä, valkosipulia, sitruunaruohoa, galangalia ja kurkumaa. Jos olet allerginen jollekin näistä aineksista, emme valitettavasti voi valmistaa annosta. Jos kuitenkin vain haluat välttää tuoreiden versioiden käyttöä, voimme mielellämme varmistaa, että niitä ei lisätä.
__________________________________________________

*Curryruoat tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn jasmiiniriisin kanssa.

Kaeng Massaman (แกงมัสมั่น)🌶️

Massaman-kookosmaito curry, bataatti, sipulit, tamarindi-mehu, paahdetut maapähkinät. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G / Sisältää pähkinä

€17.90

Kaeng Lueng (แกงเหลือง)🌶️

Keltainen curry kookosmaidolla, sitruunaruoho, bataatti, litsi, sipulit, kirsikkatomaatti, kaffir-limenlehdet, punainen chili, kurkuma ja "Ar Jad" kurkku-chili-virvoitusjuoma. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G

€17.90

Kaeng Paneng (แกงพะแนง)🌶️

Panang curry kookosmaidolla, vihannespapu, vihreät pavut, kauden vihannekset, kaffir-limenlehdet ja "Horapa" thai-basilika. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G

€17.90

Popular

Kaeng Phed (แกงเผ็ด)🌶️🌶️

Punainen curry kookosmaidolla, munakoiso, kaffir-limenlehdet ja "Horapa" thai-basilika. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G

€17.90

Kaeng Kiew Wan (แกงเขียวหวาน)🌶️🌶️

Vihreä curry kookosmaidolla, munakoiso, kaffir-limenlehdet ja "Horapa" thai-basilika. *Tarjoillaan yhden annoksen höyrytetyn riisin kanssa. V, M, G

€17.90

Sivuannokset / เครื่องเคียงกรุงเทพ

Sen Pad Khai (เส้นผัดไข่)

Paistettua riisinuudelia & kananmunaa

€6.90

Khao Pad Khai (ข้าวผัดไข่)

Paistettua jasmiiniriisiä & kananmunaa

€6.90

Pad Puk Ruam (ผัดผักรวม)

Wokattuja kauden vihanneksia ja sieniä

€6.90

Moo Krob Prik Gleuua (หมูกรอบพริกเกลือ)🌶️

Rapeaksi paistettua possunvatsaa maustettuna suolalla, valkosipulilla ja pippurilla

€8.90

Lasten ruokalista / เมนูเด็ก

🌶️ = Erittäin mieto 🌶️🌶️ = Keskivahva 🌶️🌶️🌶️ = Tulinen
__________________________________________________

Lihan alkuperämaa :
Kanan alkuperämaa: Brasilia/Suomi
Nauta alkuperämaa: Suomi
Sika alkuperämaa: Suomi
Kala alkuperämaa: Suomi/Norja/Thaimaa/Aasia
Äyriäiset alkuperämaa: Aasia
__________________________________________________

Ole hyvä ja ilmoita ravintolalle mahdollisista ruoka-aineallergioista ja ruokavaliorajoituksista. Osassa annosta on simpukoita, kalakastiketta, possua, vehnää ja pähkinöitä. Arvostamme yhteistyötäsi.
__________________________________________________

Kids Gai Satay

Thaimaalainen sitruunaruoho kana satay, maustettu maapähkinäkastike ja jasmiiniriisi M / Sisältää pähkinöitä

€8.90

Kids Pad Thai

Pad Thai on perinteinen nuudeliruoka. Siinä on wokissa paistettuja riisinuudeleita, kananmunaa, ituja, tofua, ruohosipulia, Pad Thai -kastiketta ja maapähkinöitä. V, G, M / Sisältää pähkinöitä

€8.90

Kids Massaman

Massaman-kookosmaito curry, bataatti, sipulit, tamarindimehu, paahdetut maapähkinät. Tarjoillaan jasmiiniriisin kanssa. V, G, M / Sisältää pähkinöitä

€8.90

Kids Khao Pad

Klassinen - paistettua riisiä kananmunalla, soijalla, valkopippurilla, sipulilla, valkosipulilla, parsakaalilla, tomaatilla, korianterilla ja limellä. V, D / Sisältää soijaa ja kananmunia

€8.90

Jälkiruoat / ของหวานกรุงเทพ

Bua Loy Ma Prao-Aon (บัวลอยมะพร้าวอ่อน)

Lämpimässä kookosmaidossa, nuoren kookospähkinän lihassa ja pandanlehdessä kylpeviä tahmeita riisipalloja. V, D, G / Sisältää seesaminsiemeniä

€9.90

Juomat / เครื่องดื่มกรุงเทพ

Coca-Cola 0,33l

tölkki

€3.90

Coca-Cola Zero 0,33l

tölkki

€3.90

Pepsi 0,33l

muovipullo

€3.90

Pepsi Max 0,33l

tölkki

€3.90(330 ml, €11.82/l)

Sprite zero sugar 0,33l

muovipullo

€3.90

Fanta Appelsiini 0,33l

tölkki

€3.90(330 ml, €11.82/l)

FOCO Coconut Juice 0,35l

erikoismehu

€3.90

FOCO Mango Nectar 0,35l

erikoismehu

€3.90

FOCO Guava Juice 0,35l

erikoismehu

€3.90

FOCO Litsi Nectar 0,35l

erikoismehu

€3.90

FOCO Passion Nectar 0,35l

erikoismehu

€3.90

inkivääriolut 0,33l

inkivääriolut

€4.50

Rubicon Sparkling Mango 0,33l

tölkki

€3.90

Rubicon Sparkling Lychee 0,33l

tölkki

€3.90

Koff Crisp alkoholiton vaalea lager olut 0 % 0,33 L

tölkki

€5.90

1664 Blanc vehnäolut (Ranska) 0% 0,33L

alkoholiton vehnäolut

€6.50

Brooklyn Special Effects 0.4% 0,33l

brooklyn Hoppy Lager

€6.50

Chaa Kiew Nom (ชาเขียวนม) 0,25l

Thai-jäävihreäteemaidolla

€5.90

Oliang (โอเลี้ยง) 0,250l

Thai-jääkahvi maidolla

€5.90

Chaa Yen (ชาเย็น) 0,250l

Thai-jäätee maidolla

€5.90

Extrat / เพิ่มเติม

Prik Nam Pla (พริกน้ำปลา 30ml)

Chilikalakastike

€1.00(30 ml, €33.33/l)

Prik Kong Sem (พริกกงเษม 30ml)

Mausteinen chilitahna

€1.00(30 ml, €33.33/l)

Nam Jim Kai (น้ำจิ้มไก่ 30ml)

Thai-makea chilikastike

€1.00(30 ml, €33.33/l)

Nam Jim Jaew (น้ำจิ้มแจ่ว 30ml)

Nam Jim Jaew on mausteinen ja kirpeä thaimaalainen kastike Isanin alueelta. Se sisältää kalakastiketta, limemehua, tamarindia, chilihiutaleita ja paahdettua riisijauhoa, mikä antaa savuisen ja pähkinäisen maun. Sipuli ja korianteri lisäävät raikkautta.

€1.00

Kai Dao (ไข่ดาว 1pc)

Paistettu muna

€2.50(1 pc, €2.50/pc)

Khao (ข้าวสวย 350g)

Extra Riisi ,höyrtetty jasmiiniriisi

€3.00(350 g, €8.57/kg)

Steamy and delicious thai food

Address

Capellanranta 4

00580 Helsinki

See map

Delivery times

Monday11:00–15:00
Tuesday11:00–20:15
Wednesday11:00–20:15
Thursday11:00–20:15
Friday11:00–21:15
Saturday13:00–21:15
Sunday13:00–20:15